Szablon wykonała wanilijowa | GT

piątek, 13 grudnia 2013

Pan Przypadek i celebryciAutor: Jacek Getner
Wydawnictwo: Zakładka
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 230

Opis: „Pan Przypadek i celebryci” to druga z książek opowiadająca o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, trochę romantyk, bardziej cynik, musi rozwiązać trzy niecodzienne zagadki. Pierwsza ze spraw nosi kryptonim „Miłość i medycyna”. Opowiada o morderstwie dokonanym na planie najpopularniejszej w Polsce telenoweli pod tym właśnie tytułem. Bohaterem drugiej zagadki, „Znamiennych stanów świadomości”, jest starzejący się „szołmen”. Pada on ofiarą szantażysty grożącego, że ujawni kompromitujące go materiały. W „Blondynie wieczorową porą” uczestniczka wielu reality i talent show, słynna Kasiya, będzie poszukiwać swego zaginionego, nie mniej słynnego narzeczonego, Mikele.
W rozwiązywaniu tych zagadek, głównemu bohaterowi pomaga jak zwykle nieoceniona pani Irmina Bamber, która zna absolutnie wszystkich wartych znania w Warszawie. A po każdym następnym sukcesie Jacka w odkrywaniu prawdy gwałtownie wzrasta liczba jego wrogów, którzy najchętniej pozbyliby się detektywa z tego świata.
Więcej o bohaterze można się dowiedzieć z jego bloga znajdującego się pod adresem www.panprzypadek.blogspot.com.


            Umiejętności obserwowania ludzi jest czymś, czego człowiek nie jest w stanie się nauczyć. Z tym trzeba się urodzić. A jeżeli już zostałeś obdarzony tym wyjątkowym talentem, jestem w stu procentach pewna, że masz niezłą zabawę. Bowiem odpowiednia interpretacja ludzkich zachowań jest często kluczem do odkrycia, co tak naprawdę kryje się w ich głowach. Smutek skrywany pod maską sztucznego uśmiechu, tłumiony od długiego czasu gniew, który nie pozwala patrzeć na świat takim, jakim jest...
            Jacek Przypadek jest szczególnym człowiekiem, który z analizy ludzkich zachowań i tego, co ich otacza, jest w stanie przewidzieć to, co zrobią lub to, co uczynili w przeszłości. Łatwość, z jaką jest w stanie połączyć fakty w jedną, nierozerwalną całość, stała się dla niego sposobem na życie. Przypadek został detektywem i choć na swoim koncie ma niewiele oficjalnych spraw, nie było jeszcze sytuacji, w której by się pomylił. Dlatego wieść o jego niebywałym talencie do rozwiązywania nawet najbardziej zawiłych zagadek, zawędrowała także do wielkiego świata show biznesu, a jego kolejnymi klientami stali się powszechnie znani celebryci. Ich zlecenia wcale nie były wymyślnymi kaprysami, lecz prawdziwymi problemami, z którymi mógł poradzić sobie tylko Jacek Przypadek.
            „Miłość i medycyna” to popularna polska telenowela, opowiadająca o perypetiach wybitnych polskich lekarzy. Mogłoby się wydawać, że życie znanych aktorów jest usłane różami, ale nic bardziej mylnego. Każdy z nich ma sekrety, których ujawnienie mogłoby na zawsze zakończyć ich karierę. W dodatku, kiedy podczas kręcenia sceny pogrzebu okazuje się, że jeden z czołowych aktorów serialu naprawdę nie żyje, pojawia się pytanie: kto jest temu winny? I to właśnie Przypadek odkrywa, że w obsadzie jest kilka osób, które czerpią korzyści ze śmierci znajomego z planu...
            W drugim opowiadaniu poznajemy znanego dziennikarza, Bolka Szołtysika, któremu zaginął pewien bardzo ważny przedmiot, mający dla niego nie tylko znaczenie sentymentalne. Gdyby zapiski z małej książeczki ujrzały światło dzienne, kariera Szołtysika zawisłaby na włosku i zostałby oskarżony o dość... radykalne poglądy. I tutaj po raz kolejny do akcji wkracza detektyw Jacek Przypadek, próbując za wszelką cenę odnaleźć książeczkę. Czy zamroczony narkotykami dziennikarz odzyska upragnioną zgubę? I kto wysyła mu listownie groźby, chcąc na zawsze zniszczyć jego karierę? Podejrzenie pada na jedną osobę, ale tak naprawdę winny okazuje się ten, którego winy nikt by się nie spodziewał...
            W ostatnim, trzecim opowiadaniu poznajemy świat celebrytów takim, jakim opisują go współczesne brukowce: ciągłe rozstania i powroty, skandale, które mają pomóc podrzędnym gwiazdkom utrzymać się na szczycie popularności. Kasiya i Mikele są świeżo upieczoną parą, ale czy na pewno? Kolejna z wielkich tajemnic show biznesu. Problemy zaczynają się wtedy, gdy przystojny Mikele znika w tajemniczych okolicznościach, a zaniepokojona gwiazdka zwraca się do Jacka z prośbą o pomoc. Choć „prośba” to może zbyt mocne słowo... Dzięki pani Irminie, Jacek odkrywa zaskakujące rodzinne powiązania wśród bliskich Mikele. I tajemnicę, która zmienić oblicze młodego gwiazdora wśród jego najwierniejszych fanów. Czy uda się wreszcie odkryć, jak wygląda prawda, czy Kasiya i Mikele nadal będą karmić ludzi kłamstwem?
            W drugiej części przygód Jacka przypadka powracają także starzy bohaterowie, których znaliśmy z poprzedniego tomu. Po raz kolejny śledzimy miłosne rozterki Błażeja, tajemnice jego ojca, usilne zabiegania redaktor Anny Sobani o uczucia Jacka, a także poznajemy uczucia Marzeny względem jej „udawanego” narzeczonego.
            Autor przedstawił czytelnikom bardzo ciekawe historie. Wszyscy chcieliby wiedzieć, jak wygląda produkcja filmu czy serialu, a teraz mogliśmy o tym przeczytać, choćby na kilku stronach. Każdy mógł poczuć się jak członek ekipy, wielkiej rodziny, jaką często nazywani są ludzie tworzący daną produkcję. Ale widać, że bardzo często aktorzy grający wielkich przyjaciół, tak naprawdę są wrogami, którzy utopiliby siebie nawzajem w łyżeczce wody. I w dodatku każdy z nich, mimo że kreowany w mediach niemal jako ideał, ma swoją mroczną tajemnicę, której wyjawienie mogłoby go zniszczyć. Dzięki książce „Pan Przypadek i celebryci” mogliśmy zasmakować cząstki tego wielkiego świata. I, razem z głównym bohaterem, odkrywać kolejne fascynujące tajemnice. Cóż, może kryminały zwykle są dużo bardziej mroczne, ale perypetie Jacka i jego przyjaciół są doskonałą opcją na chłodne wieczory, kiedy uparcie pragniemy uciec od codziennych problemów. Humor, tajemnica, miłość, wszystko w idealnej harmonii. I o to chodzi! Już nie mogę się doczekać kolejnych tomów jego przygód.

Ocena własna: 8/10

 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję Panu Jackowi Getnerowi. 
Serdecznie zapraszam również na strony: 
www.panprzypadek.blogspot.com oraz www.getner.pl , gdzie dodawane są nowe informacje na temat powieści tego autora oraz ich bohaterów.4 komentarze:

 1. Nie znam poprzedniego tomu tej serii, więc przydałoby się najpierw od niego rozpocząć przygodę z twórczością tego autora a potem pomyślę o kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam - nie czytałam. Z wielką chęcią sięgnę po tę pozycję :0

  OdpowiedzUsuń
 3. Może i specjalnie mnie do tej książki nie ciągnie, ale przypuszczam, że całkiem nieźle bym się bawił podczas jej czytania.
  Pozdrawiam
  Polaris

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach czytelniczych :)

  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy