Szablon wykonała wanilijowa | GT

wtorek, 2 kwietnia 2013

Pan Przypadek i trzynastka


Autor: Jacek Getner
Wydawnictwo: Poligraf
Rok wydania: 2013, stron 201

Opis: "Pan Przypadek i trzynastka" to pierwsza z czternastu książek opowiadających o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, mimo swoich blisko trzydziestu lat, nie ma konkretnych planów na życie i cieszy się z tego, że nie musi ich robić. Ale któregoś dnia prosi go o pomoc ulubiona sąsiadka, pani Irmina Bamber, której skradziono obrazy. Tak zaczyna się jego detektywistyczna kariera, która z każdą rozwiązaną sprawą coraz bardziej irytuje różne ważne osoby.

Jacek Przypadek łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House'a. Ta wybuchowa mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki.            Mimo że Jacek Getner nie jest jeszcze zbyt znany ze swoich literackich dokonań, tworzy on już wiele lat. Jest autorem scenariuszy do popularnych seriali telewizyjnych. Wielu z nas nie myśli o tym, że za znanymi zabawnymi lub poruszającymi scenami, które na co dzień oglądamy w telewizji, stoi człowiek z wielką wyobraźnią i talentem pisarskim.
            Po lekturze „Dajcie mi jednego z was” przyszła kolej na „Pana Przypadka i trzynastkę”, pierwszy tom z serii czternastu kryminałów opowiadających o perypetiach detektywa amatora – Jacka Przypadka.
            Autor przedstawia nam zabawnego mężczyznę koło trzydziestki, który zawzięcie przygotowuje się do wzięcia udziału w maratonie. Bieganie jest nieodłączną częścią jego życia i zajmuje wysokie miejsce na liście codziennych priorytetów Przypadka. Tuż obok ukrywania przed swoją matką kryzysu własnego związku z uroczą Marzeną. Jego dni wypełniają się także wizytami u ulubionej sąsiadki, pani Irminy oraz wypady do klubów wraz z najlepszym przyjacielem Błażejem Sakowiczem.
            Kradzież cennych obrazów pani Irminy Bamber burzy spokój sąsiedztwa Jacka. Warte ogromne pieniądze dzieła sztuki znikły jak kamfora, pozostawiając po sobie jedynie jasne ślady na ścianach w mieszkaniu pani Bamber. Podejrzenia spadają na jedną z najbliższych poszkodowanej osób oraz na pewnego właściciela antykwariatu. Jednak czy to rzeczywiście jeden z nich jest odpowiedzialny za przestępstwo? Wydaje się, że policja krąży w martwym punkcie, a jedyną osobą, która dostrzega jej błędy jest właśnie Jacek Przypadek. Oczywiście, nie uchodzi to uwadze pani Irminy i niebawem jej sąsiad staje się odpowiedzialny za rozwiązania zagadki. Czy spryt, zdrowy rozsądek i to, że ludzie są banalnie przewidywalni wystarczy, by odnaleźć zaginione dzieła sztuki? Każdy szczegół może wskazywać winnego, dlatego tak ważne jest, by mieć oczy dookoła głowy i wyrzucić z myśli niedorzeczne możliwości. Czego nie potrafił sympatyczny podkomisarz Łoś.
            Sprawa obrazów to tylko początek w detektywistycznej karierze Jacka Przypadka. Pani Irmina, korzystając ze swoich znajomości, zadbała o to, by główny bohater serii miał co robić. Wkrótce myśli Jacka zajmuje sprawa oszustwa na rynku nieruchomości oraz kradzież sztuki niejakiego Fredry.
            Historia Przypadka jako detektywa dopiero się zaczyna. W końcu czeka nas jeszcze trzynaście tomów serii. Wygląda na to, że autor ma jeszcze wiele w zanadrzu i to, co najlepsze w tej opowieści, jest dopiero przed nami. To dopiero tom pierwszy, wprowadzający, dlatego nie spodziewałam się po nim nic wielce zaskakującego i to właśnie dostałam. Mimo to wiem, że kolejne tomy opowieści będą ukazywać coraz więcej z życia Jacka Przypadka i pozwolą czytelnikom poznać go o wiele lepiej. Ta zabawna postać, obdarzona wielkim sprytem, wyobraźnią i umiejętnością logicznej analizy sytuacji, ma szansę podbić serca miłośników kryminałów w całym naszym kraju. Czytałam w swoim życiu wiele powieści detektywistycznych i mimo że sympatycznemu Przypadkowi do Holmesa jeszcze daleko, to i tak mam ochotę poznać kolejne tomy serii.
            Ukłony dla autora za to, że wpadł na świetne pomysły zagadek detektywistycznych, których rozwiązania musiał się podjąć główny bohater. Jednakże brakowało mi wiele w formie ich przedstawienia. Łaknęłam więcej fragmentów dotyczących chłodnej dedukcji detektywa. Miałam wrażenie, że ominęło mnie wiele w toku jego rozumowania, podczas rozwiązywania kolejnych problemów.
            „Pan Przypadek i trzynastka” ma w sobie jednak coś, co nie pozwala się od niej oderwać. Łatwy w przyjęciu język, którym operuje autor, dodaje powieści świeżości i sprawia, że czyta się ją niemal jednym tchem. Pomimo jej wad i zalet, z niecierpliwością czekam na kolejne tomy serii i kolejne zakręty na ścieżce życiowej Jacka Przypadka.

Ocena własna: 6/10

Za książkę bardzo dziękuję panu Jackowi Getnerowi.

13 komentarzy:

 1. Ostatnio w sieci dość często spotykam tę książkę i wszędzie są niemal podobne jej recenzje. Ja wprawdzie na chwilę obecną mam inne książkowe priorytety, ale będę miała i powyższą pozycje na uwadze w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobra książka do czytania np. w podróży. Krótka i czyta się ją bardzo szybko. ;) Myślę, że to dobra lektura do oderwania się na chwilę od codziennych problemów. ;)

   Usuń
 2. Na szczęście mam tą książkę i właśnie ją czytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czekam na Twoją opinię! ;)

   Usuń
 3. Mam i powinnam też już ja przeczytać, ale nie wiem czy uda mi się to zrobić w tym miesiącu.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko przyjdzie czas.;) Mam nadzieję, że niedługo będę mogła poznać Twoją opinię.;)

   Usuń
 4. Miałam okazję czytać. Jak dla mnie o wiele lepsza niż poprzednia jego książka "Dajcie mi jednego z was"
  czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy o wiele, to kwestia sporna, ale ja też bardzo chętnie przeczytałabym o kolejnych perypetiach Przypadka.;)

   Usuń
 5. Może nie jest to książka, którą koniecznie chciałbym przeczytać, ale wygląda stosunkowo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobra książka na jeden wieczór. Żeby oderwać się na chwilę od rzeczywistości. Może gdy wpadnie Ci w ręce, to zdecydujesz się przeczytać? ;)

   Usuń
 6. "Pana Przypadka i trzynastkę" mama na półce i muszę wreszcie zabrać się za czytanie!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa, co będziesz o niej myśleć! ;)

   Usuń
 7. Zdecydowanie nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy