Szablon wykonała wanilijowa | GT

środa, 16 maja 2012

Zygzak

Autor: Jose Carlos Somoza
Przełożyła Anna Trzandel-Szczepanek
Rok wydania: 2007, stron 570

Opis: Bohaterami tej niezwykłej książki są naukowcy skupieni wokół wybitnego fizyka hiszpańskiego Davida Blanesa. Dzięki jego analizom opartym na „teorii strun” będą mogli ujrzeć najodleglejszą przeszłość. Tymczasem eksperyment mający być kopalnią wiedzy nieoczekiwanie okazuje się tragiczny w skutkach.
     Czy piękna Eliza Robledo zdoła uratować swoje życie? Czy ocaleje świat, który jest teatrem intrygujących wydarzeń?
     Jose Carlos Somoza konstruuje powieść pełną sensacyjnych wątków i niebanalnych charakterów, która przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu, a także jest przestrogą kierowaną pod adresem uczonych: jeżeli zabraknie im wyobraźni, skutki ich działań mogą okazać się nieobliczalne i wymkną się spod kontroli.

     Ileż to osób na świecie chciałoby cofnąć się w czasie, by naprawić swoje życiowe błędy, podjąć odmienną decyzję lub po prostu przeżyć cudowną chwilę jeszcze raz? Ludzka ciekawość tego, co było kiedyś; czego nie byliśmy świadkami, nie zna granic. Każdy chciałby wiedzieć co by było, gdyby dinozaury nie wyginęły, zobaczyć na własne oczy cud dokonany przez Jezusa. Jak czułby się człowiek, który na własne oczy może zobaczyć swoje własne narodziny, spojrzeć prosto w oczy Juliuszowi Cezarowi lub spoglądać Homerowi przez ramię, gdy tworzył „Odyseję” i „Iliadę”. Kto by nie chciał...?
     Elisa Robledo jest kobietą, która pozornie osiągnęła w życiu pożądaną stabilizację: pracuje jako profesor fizyki na uniwersytecie , który sama niegdyś ukończyła, ma oddanego przyjaciela, z którym mogła rozmawiać o wszystkim. Cała tajemnica tkwi w tym, że Elisa nie potrafi pogodzić się z tym, co spotkało ją przed dziesięcioma laty, co zmieniło jej życie o sto osiemdziesiąt stopni. Jedno słowo: Zygzak.
     Gdy David Blanes przybył do Madrytu w poszukiwaniu młodego genialnego fizyka, który pomagałby mu w pracy w Zurychu, nikt nie miał pojęcia, że za wizytą wybitnego naukowca kryje się o wiele więcej tajemnic, niż myśleli. Dwójka studentów otrzymuje szansę na rozwinięcie skrzydeł w dziedzinie fizyki; by badać niezwykłą teorię o strunach czasu. Jakże wielką niespodzianką dla Elisy i Rica jest fakt, iż nie spędzą tego czasu w Zurychu, lecz na wyspie zwanej Nowym Nelsonem. Tam mieli mieć wgląd w fakty, o których ludziom się nie śniło. Bo przecież nikt nie wie, jak wyglądały procesy tworzące ziemię, nikt współczesny nie widział na oczy Jezusa Chrystusa, nikt nie cofnął się w czasie o kilka lat, by zmienić przebieg pierwszej lub drugiej wojny światowej. Nikt nie wiedział, jak tragiczne mogą być tego skutki.
     Gdy członkowie ekspedycji kolejno giną w tajemniczych okolicznościach, Elisa wraca wspomnieniami do przeszłości, by przy pomocy tych, którzy przeżyli oraz jej oddanego przyjaciela Victora, dowiedzieć się, co naprawdę zdarzyło się na Nowym Nelsonie dziesięć lat temu, by upewnić się, czy na pewno to, co pamiętają, jest prawdą.
     Choć książka Somozy przepełniona jest paplaniną z dziedziny fizyki, której ni w ząb nie potrafię zrozumieć, wywarła ona na mnie ogromne wrażenie. Wiele razy zastanawiałam się czy to, co dzieje się z bohaterami „Zygzaka” mogłoby zdarzyć się naprawdę. Czy człowiek może zobaczyć to, co działo się setki, tysiące lat temu? Naukowcy jeszcze nie wynaleźli na to skutecznego sposobu, bo czas jest jedyny i niezmienny. Ale gdyby wyobrazić sobie ogromną machinę zwaną Wehikułem Czasu, który może przenieś nas w dowolne miejsce na ziemi, w dowolnym czasie? Ręka w górę, kto byłby chętny na przejażdżkę po cienkiej, niezniszczalnej linii czasu.
Pokrótce: dawno nie czytałam czegoś tak dobrego.

Ocena własna: 10/10

3 komentarze:

  1. Myślę, że książki hiszpańskich autorów ogólnie są bardzo dobre. Przykładem może być Zafon, którego w Polsce również wydaje MUZA. Zaintrygowałaś mnie tą książką, dlatego będę się starała jej szukać. Mam nadzieję, że mi się uda :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chciałabym poznać twórczość tego pisarza :-). Zastanawiam się tylko, od której jego książki zacząć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli chodzi o tego autora, to miałam styczność tylko z tą jedną. ;) Jest naprawdę dobra, dlatego polecam Ci ją na dobry początek. Ale w sumie, co mogę powiedzieć po przeczytaniu tylko tej jednej o reszcie?

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy