Szablon wykonała wanilijowa | GT

środa, 16 maja 2012

Wywiad z wampirem - film

Tytuł: Wywiad z wampirem
Reżyseria: Neil Jordan
Scenariusz: Anne Rice
Rok: 1994
Gatunek: dramat/horror
Produkcja: USA

Główna obsada:
Brad Pitt – Louis de Pointe du Lac
Tom Criuse – Lestat de Lioncourt
Antonio Banderas – Armand
Kirsten Dunst – Claudia

Opis: Przeszło dwieście lat temu Louis de Pointe du Lac był zwykłym człowiekiem, miał wspaniałą żonę i córkę. Pewnego dnia stracił je obie. Jego wewnętrzny ból był nie do zniesienia, a życie przestało mieć dla niego jakikolwiek sens. Wówczas odwiedził go Lestat, wampir. Przekonał go, że zna sposób, by raz na zawsze położyć kres jego bezgranicznemu cierpieniu i uczynił go wampirem. Jako dodatkowe wyróżnienie zapewnił mu nieśmiertelność. Od tamtego czasu, przez dwa stulecia, Louis był świadkiem niezliczonych ludzkich cierpień. Widział, jak za sprawą bezwzględnego Lestata przelewała się ludzka krew. Sam nigdy nie nauczył się zabijać. Wreszcie postanowił, że musi opowiedzieć komuś o sobie. Udziela więc wywiadu dziennikarzowi z San Francisco. Opowiada wstrząsającą historię o miłości, pragnieniu, o ekstazie i o tym wszystkim, co wiąże się z przywilejem bycia wampirem. Mówi dziennikarzowi również o tym, do czego pchnęła Lestata pycha i ślepa wiara w potęgę własnej mocy. O zagładzie, jaką Lestat ściągnął na siebie, powołując na świat dziecko-wampira, Claudię.

            Doskonale pamiętam burzę, jaką wywołał „Wywiad z wampirem” przy okazji wklejenia tutaj jego recenzji. Trzeba przyznać, że książki Anne Rice nie nadają się dla każdego czytelnika. Według mnie jest to książka trudna, nie zachwyci wszystkich, czasem wzbudzi nawet irytację. Dlatego wiele osób w ogóle jej nie czytało, sięgając jednak po filmową adaptację „Wywiadu z wampirem”. W tym miejscu, moim zdaniem, sprawa wygląda zupełnie inaczej.
            W rolach głównych widzimy ulubionych aktorów amerykańskich – Brada Pitta, Antonio Banderasa, Toma Cruise’a i, wówczas zaledwie dwunastoletnią, Kirsten Dunst. Ta ostatnia zachwyciła wszystkich rolą mocno stąpającej po ziemi Claudii, tajemniczej towarzyszki Louisa i Lestata w bestsellerowej powieści Anne Rice.
            Wiadomo, film zawsze wywołuje zupełnie inne doznania estetyczne niż książka. To, co wyobrażamy sobie podczas lektury, nijak odnosi się do tego, jak ową historię wyobraził sobie reżyser. Filmowe adaptacje często budzą kontrowersję, są krytykowane przez wiernych fanów powieści, jednak są takie, które przyjmowane są z wielkim entuzjazmem. Tak było i z „Wywiadem...”.
            Mogę jedynie pokrótce wypowiedzieć się na temat osobistych wrażeń po obejrzeniu filmu, ponieważ opisywanie wszystkich jego pozytywnych i negatywnych cech zajęłoby wieczność. Śmiało mogę jednak twierdzić, że ci, których powieść Anne Rice odrzuciła przy czytaniu, mają szansę na dobrą zabawę przy obejrzeniu filmu. Niezapomniane kreacje bohaterów, atmosfera stworzona przez Neila Jordana i ta niebanalna historia, którą pokochały miliony ludzi na całym świecie. Miłość, przyjaźń, przywiązanie, tajemnica i wreszcie wieczny żywot przeklętego...
            Reżyser znakomicie oddał mroczny klimat powieści i wszyscy ci, którzy przy czytaniu nie zauważyli w powieści elementów horroru, teraz z pewnością je odnajdą. W dodatku wątki w książce i te poruszone w filmie są w większości ze sobą zgodne. Wiele razy narzekałam na ekranizacje książek z uwagi na to, że reżyserzy pomijali wiele istotnych scen. Nie można powiedzieć tego w tym przypadku.
            Wrażenie robi doskonała gra aktorska, szczególnie rola Lestata w wykonaniu Toma Cruise’a. Stuart Townsend nie zdołał oddać w pełni charakteru tej postaci w drugiej ekranizacji „Kronik wampirów” – „Królowej Potępionych”.
            Pozostaje mi jedynie serdecznie zachęcić wszystkich tych, którzy czytając „Wywiad z wampirem” się zniechęcili, by zapoznali się z tym filmem. Z pewnością nie pożałujecie. Dobrze będą go wspominać również ci, których obrzydza współczesna komercja związana z tematyką wampirów w filmach. „Wywiad z wampirem” to kawał kina na dobrym poziomie, który zapadnie w pamięci na długo.

            Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie na temat filmu, a tymczasem odsyłam do recenzji książki „Wywiad z wampirem”, w której znajdziecie również zwiastun filmu.


Materiały na temat filmu pochodzą ze strony www.filmweb.pl

12 komentarzy:

 1. Bardzo lubię ten film! Jest inny niż książka (która też mi się podobała). Świetnie zagrany i "wymyślony". Można go oglądać wiele razy :-). W tym przypadku i książka i ekranizacja, obie warte poznania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A i jeszcze - super pomysł na cykl! Czekam na kolejną odsłonę :-).

   Usuń
 2. Uwielbiam ten film! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film i również byłam nim oczarowana. Świetny!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeden z moich ulubionych horrorów o wampirach...ale książka lepsza. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Film bardzo mi się podobał, w przeciwieństwie do książki. Bywa i tak:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki za żadne skarby świata nie udało mi się doczytać. Męczyłam się i męczyłam ostatecznie kończąc gdzieś tak przed połową książki. Tak więc filmu też nie jestem zbytnio ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja z kolei nie przepadam za wampirkami :-) Nie czytałam książki i nie oglądałam filmu, bo mnie do nich nie ciągnęło :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko się zdarza, żeby adaptacja filmowa była równie dobra co książka - takie filmy można wymienić na palcach. W każdym razie książki ani filmu niestety nie oglądałam, ale obejrzę na pewno - skoro tak chwalisz. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. No filmu nie widziałam wiec najwyższa pora go obejrzeć. Pozdrawiam i dodaję do linków.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jeden z najlepszych filmów o wampirach, książkę też bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam tę adaptację po prostu!! :) Wspaniali aktorzy, świetna gra, film fenomenalny! :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy