Szablon wykonała wanilijowa | GT

środa, 16 maja 2012

Wampir Lestat

Autor: Anne Rice
Przełożył Tomasz Olszewski
Rok wydania: 1995, stron 604
Tom drugi cyklu „Kroniki Wampirów”

Opis: Wampir Lestat, bohater fascynującej powieści Anne Rice, jest postacią wywołaną z najciemniejszych i najgłębszych pokładów ludzkiej wyobraźni. Kiedyś, za czasów poprzedzających rewolucję francuską, arystokrata, teraz – gwiazda rocka demonicznych rozkrzyczanych lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Lestat poszukuje w swojej podróży poprzez wieku odpowiedzi na pytania związane z tajemnicą jego nigdy nie mającej się skończyć przerażającej egzystencji. Do niego należy głos, gdy przedstawia nam hipnotyzującą, żarliwą, zawiłą i pasjonującą opowieść.

Cytat: „Kto potrafi nas kochać? Ty i ja potrafimy, możemy więc kochać siebie nawzajem.”

     Anne Rice była mi znana jedynie z „Wywiadu z wampirem”. Nigdy wcześniej nie słyszałam o innych jej książkach. Dopiero niedawno odkryłam popularną serię o Śpiącej Królewnie oraz kolejne tomy „Kronik Wampirów”.
     „Wampir Lestat” jest bezpośrednią kontynuacją „Wywiadu z wampirem”, jednak tym razem narratorem jest nie Louis de Pointe du Lac, lecz tytułowy Lestat, który w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, jako znana gwiazda rocka, tworzy coś w rodzaju autobiografii, w której opisuje swoje życie jako człowieka śmiertelnego, swoją przemianę w wampira oraz każdy szczegół swojej niekończącej się egzystencji. Wszystkie złe i dobre chwile: gdy razem z rodziną żył w Owernii, znany ze zwycięskiego pojedynku ze sforą wilków, pałał się różnymi zajęciami, przez co stał się czarną owcą w rodzinie, swoje dziwne stosunki z matką, ślepym ojcem i braćmi. Wreszcie wielką miłość do Nicolasa de Lenfenta, ich wspólne życie w Paryżu. A gdy jego opowieść dochodzi do momentu, gdy zostaje porwany przez tajemniczego Magnusa i w murach jego wieży zamieniony w krwiopijcę, bohater powoli podąża ku potępieniu, choć stara się nad wyraz, by pozostać „dobry”. Zabijał jedynie morderców i groźnym przestępców lub ludzi, którzy nie mieli szans na przeżycie z powodu ciężkich chorób lub śmiertelnych urazów.
     Z czasem Lestat uratował od śmierci ukochaną matkę, tworząc z niej swoje pierwsze wampirze dziecko. Razem z przepiękną Gabrielą podążał niekończącą się drogą życia, aż wreszcie nadeszła pora rozstania. Kochankowie podążyli oddzielnymi ścieżkami, by spotkać się praktycznie dwieście lat później.
     W czasach, kiedy umysły nastolatków (głównie nastolatek) opanowały wampiry z serii „Zmierzch” lub „Pamiętniki Wampirów”, mamy również do czynienia z wampirami, moim zdaniem, swego rodzaju klasycznymi. Szlachetnie urodzony młodzieniec, odpowiednio wychowany i używający nienagannego języka, zostaje siłą wciągnięty w nieznany mu świat. Opisuje wszystkie swoje żale, radości, wątpliwości i decyzje; światową podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące od lat pytania. Bez fałszu, tak jakby bohaterowie opisani przez Anne Rice żyli naprawdę...
     Oczywiście, moim zdaniem książka jest przeznaczona tylko dla fanów gatunku. Aż 604 strony praktycznie samych opisów napisanych dość różnorodnym językiem to sprawy „tylko dla wytrwałych”, jednak nie zniechęcam do sięgnięcia po książkę. Mimo swojej trudności uważam, że „Wampir Lestat” jest powieścią niezwykle wartościową i ma to przysłowiowe „coś”.
     Tom drugi i trzeci „Kronik Wampirów” („Królowa Potępionych”), doczekały się ekranizacji, w której rolę Lestata zagrał Stuart Townsend. Jednocześnie wszyscy pamiętamy tego samego bohatera zagranego przez Toma Cruise’a w „Wywiadzie z wampirem”.


Stuart Townsend w „Królowej Potępionych”

Tom Cruise w „Wywiadzie z wampirem”
Ocena własna: 7/10

3 komentarze:

  1. Ta autorka, to królowa wampirów. Heh. Mnie się trochę przejadły ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może za jakiś czas przeczytam. Wywiad z wampirem zajął mi sporo czasu...

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja skoczę niebawem po "Wywiad" do biblioteki. Skoro tak się nim zachwycasz i wręcz każesz mi obejrzeć ten cholerny film, to książka musi być naprawdę zaje. ;)

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy