Szablon wykonała wanilijowa | GT

piątek, 25 maja 2012

Szkice z życia


Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: RW2010
Rok wydania: 2012, stron 308
 

            I oto dowód na to, że kiedy się czegoś bardzo chce, przy odrobinie ciężkiej pracy można to osiągnąć. Antologia opowiadań „Szkice z życia” to pomysł Agnieszki, autorki bloga „Kraina Czytania”, swoją drogą, bardzo znanego wśród blogowych recenzentów. Razem z Danusią, którą znacie jako Avo_lusion z bloga „Książki Zbójeckie”, zebrały grupę utalentowanych, znanych bardziej lub mniej w Internecie osób, których łączy pasja pisania i miłość do literatury. Dzięki akcji „Blogerzy książki piszą” świat może poznać mnóstwo nowych talentów i raczyć się wyjątkową książką.
            O czym możemy przeczytać? Właściwie o wszystkim. O życiu samym w sobie. O miłości, ludzkich dramatach, walce z przeznaczeniem, tajemnicach ludzi i otaczającego ich świata, o rzeczach realnych i nierealnych. Każdy autor wniósł do zbioru coś wyjątkowego: niepowtarzalny styl, niebanalną historię, napisaną w przemyślany i staranny sposób. Wszystkie te opowiadania układają się w jedną, logiczną całość, mimo że każde z nich dotyka innych aspektów. Prawdziwa gratka dla miłośników literatury: mieszanina emocji i wrażliwości nie tylko bohaterów opowiadań, ale i samych autorów. Czytając „Szkice z życia wiele razy zastanawiałam się, czy bohaterowie opisywani przez Blogerów mają swoje pierwowzory w prawdziwym świecie, czy są może uosobieniem ich własnego spojrzenia na świat.
            Może i nie znacie ich z imienia i nazwiska, ale być może wiele razy czytaliście już teksty osób, którzy przyczynili się do powstania tej wyjątkowej antologii.

Jan Antoni Homa, Sceny lotniskowe
Na lotnisku jest mężczyzna w zielonej kurtce, jest mała dziewczynka i jej ukochany miś. W dziwnych okolicznościach losy całej trójki się splatają. Jak to się może skończyć?

Alicja Minicka, Przerwana sonata
Jedno z opowiadań, które w całej książce urzekły mnie najbardziej. Opowieść o szczerym, gorącym uczuciu, które przerywa zazdrość i strach przed odrzuceniem. O tym, do czego może doprowadzić egoizm.

Katarzyna Warpas, Boję się o ciebie, potomku
Zwierzenia przyszłej matki na temat przyszłości, w której niespodziewanie pojawia się mała, niewinna istotka.

Aleksandra Kocianowska, Dziecko
Coś dla miłośników fantastyki z pouczającą mądrością w tle. Bo dzieci są przyszłością.

Magdalena Żerek, Matka
Historia młodego małżeństwa, która mogła rozgrywać się w niemal każdym domu. Konflikt mężatki z jej teściową, której to pomocy zdaje się nie zauważać. I znów konsekwencje tego, że człowiek bardzo często patrzy jedynie na czubek własnego nosa.

Maria Izabela Fuss, Torba pełna wspomnień
Jak ważne za granicą ojczystego kraju są przedmioty, które w jakikolwiek sposób przypominają dom. W nowym środowisku nawet spojrzenie na coś, co wywołuje szczęśliwe wspomnienia, daje człowiekowi niesłychaną ulgę. Jak radzi sobie człowiek, kiedy tych tak bardzo ważnych przedmiotów nagle zabraknie?

Miłośnik Miłości, Samotni z wyboru
Spojrzenie na problem miłości z damskiej i męskiej perspektywy. Wszyscy mężczyźni od lat powtarzają, że najtrudniej jest zrozumieć kobiety. Ale kto potrafiłby zrozumieć mężczyznę?

Dagmara, Elżbieta
O tym, kiedy to nawet po stracie czegoś, co wydawało się centrum wszechświata, należy podnieść się i iść dalej przez życie z podniesionym czołem.

Victor Orwellsky, Tajemnica koszmarnej sali
Historia rodem z kryminałów. Wyjątkowa tajemnica i ktoś, kto być może wie coś, co może mieć zbyt wielki wpływ na ludzkość.

Marzena Tokarska, Kobieta, którą nigdy nie będę
Pouczająca historia o tolerancji samego siebie takim, jakim się jest. Bo najważniejsze to być sobą, a nie udawać bez przerwy kogoś innego lub porównywać się do innych.

Danuta Awolusi, Przystań
Problem, który dręczy wielu młodych, i nie tylko, ludzi – poszukiwanie pracy. O tym, że wspinanie się na kolejne szczeble kariery może nieść ze sobą o wiele więcej trudności, niż nam się wydaje.

Dorota Szczepanik, Trawy nadwodne
Ukryte pragnienia człowieka i marzenia o życiu, którego nie mamy, a o które powinniśmy walczyć.

Katarzyna Maczyk, W drobny mak
Życie jest piękne! Kiedy wszystko układa się wręcz idealnie, prawie nic nie może zburzyć szczęścia. No właśnie: prawie.

Agnieszka Gil, Sielanka
Wszyscy wiedzą, że na wsi zawsze jest spokojnie, a wsłuchując się w delikatny powiew wiatru, wolnego od spalin, ludzie doznają wielkiej ulgi. Czy jest tak również z główną bohaterką historii?

Justyna Karolina Gałązka, Ja-mała
W każdym człowieku tkwi coś z małego dziecka. Sęk w tym, by z tą naturą nie zrywać definitywnie. Bo w końcu to część nas samych.

Agnieszka Nietresta-Zatoń, Ersatz
Każdy ma w życiu swojego Anioła Stróża. W dzieciństwie modliliśmy się do niego niemal bez przerwy, zwracamy się do niego nawet w dorosłym życiu, w chwili zwątpienia. A czy ktokolwiek zastanawiał się, jak On wygląda?

Aurora, Jak śliwka w kompot
O tym, jak nienawiść szybko może się przerodzić w gorące uczucie.

Małgorzata Rybarczyk-Bończak, Pielęgnujmy guziki
Każdy przedmiot niesie ze sobą fascynującą historię. Najważniejsze, by pielęgnować wspomnienia, których ów przedmiot był częścią lub pamięć o ludziach, z którymi był on związany. Na przykład guziki.

Olaf Tumski, Golem poznański
O konsekwencji swoich czynów, odpowiedzialności i konieczności podejmowania decyzji, a także o pielęgnowaniu dziedzictwa.

Justyna Gul, Obserwator
Obserwatorami naszego życia jest wszystko, wokół czego egzystujemy: zarówno przedmioty, jak i zwierzęta.

Roman Monkiewicz, Lustro
Kolejna historia z pasjonującą tajemnicą w tle. Co kryje w sobie wiekowe, egipskie lustro i jakie zmiany wniesie w życie swoich nabywców?

Agnes A. Rose, Ostatnia misja
Prawdziwa historia z życia wzięta. Kochające się małżeństwo, planujące wspólną przyszłość, jednak marzenia o spokoju mąci wojna w Iraku, która każdego dnia zbierała swoje okrutne żniwo.

Agata Adelajda Kołodziejczyk, Benevole lector
Pisanie i to, co dzieje się w głowach tych, którzy zajmują się tym na co dzień.

Dorota Kamińska, Ostatni uśmiech Rembrandta
W życiu nie należy planować niczego niczym w biznesplanie. I tak nikt nie wie, co takiego przyniesie nam los.

Piter Murphy, Powrót ojca
Zwierzenia ojca, który załamany po śmierci ukochanej rodziny zatraca samego siebie i wkracza na nową życiową ścieżkę. Tą błędną.

Agnieszka Steur, Opowieść trzeciego stopnia
Życie okiem czegoś, co towarzyszy nam niemal wszędzie: schodów. A dokładniej trzeciego ich stopnia.

Marta Kusz, Ironia losu
Opowiadanie dotyczące poszukiwania samego siebie, o przyjaźni, miłości i ich znaczeniu w życiu człowieka.

Jak widać, jest w czym wybierać. Osobiście z całego serca polecam antologię opowiadań „Szkice z życia”. Każdy z Was znajdzie w niej coś dla siebie i zapewniam, że czas spędzony nad tą książką nie będzie stracony. Na tej stronie możecie pobrać e-booka zupełnie za darmo. Kuszące, prawda?

Ocena własna: 9/10
30 komentarzy:

 1. Piękna recenzja wspaniałej książki! Bardzo serdecznie polecam wszystkim ten e-book! Wiele godnych uwagi i zostających w pamięci tekstów! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę książka jest godna polecenia.;)

   Usuń
 2. Bardzo chciałabym przeczytać każde opowiadanie. Może nie długo uda mi się zdobyć tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto. W recenzji podałam link, gdzie można pobrać e-booka za darmo.;)

   Usuń
 3. Śliczna recenzja. Dziękuję. Napisałaś pięknie. Naprawdę jesteśmy Ci bardzo wdzięczne, a jeszcze bardziej dlatego, że wiem, jak ciężko było Ci znaleźć czas. Dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również bardzo dziękuję za możliwość przeczytania i za zaufanie.;) Prawda, było ciężko, ale jak już zaczęłam czytać to ciężko się było oderwać i dałam radę wyrobić się na czas.;)

   Usuń
 4. Dziękuję za tak wspaniałą recenzję!!! Aż serce rośnie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma za co.;) Książka jest niesamowita, dlatego i recenzja musi być pozytywna. Wielkie gratulacje, dziewczyny. Dobra robota.;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowała mnie :D Zaintrygowała... No kurczę, kurczę ;) Wydaje mi się, że poszukam. Nawet kupię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest dostępna za darmo. Adres masz podany w recenzji.;)

   Usuń
 7. Bardzo mnie zaciekawiła ta książka. Chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. To już trzecia recenzja tego ebooka, którą czytam w tym dniu :) Z przyjemnością sięgnę po ten zbiór, zwłaszcza, że jest za darmo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie - każdy kto chce, może sięgnąć po niego bez obaw o koszty. Tak powinno być.;)

   Usuń
 9. Jejku! Moja MArta nic, a nic się nie pochwaliła, że przyczyniła się do powstania tego ebooka ;) Chodzi mi tu oczywiście o Martę Kusz :) Fajnie, że powstają tego typu inicjatywy, które dają szansę osobom, które do tej pory nie miały szans na zaistnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że doczekamy się podobnych projektów.;) A tekst Marty bardzo mi się podobał.;)

   Usuń
 10. Nie miałam pojęcia o takiej akcji. Świetny pomysł! Na pewno przynajmniej niektóre z opowiadań przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoją opinię.;) Większość opowiadań naprawdę łapie za serce. Wszystkie są wyjątkowe.;)

   Usuń
 11. Koniecznie muszę po nią sięgnąć przy najbliższej okazji. Pozdrawiam :)
  monweg.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Link do strony, gdzie można pobrać e-booka, w recenzji.;) Jak przeczytasz, daj znać, co myślisz.;)

   Usuń
 12. Ebook się ściąga. Nic, tylko czytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Jestem ciekawa Twojej recenzji.;)

   Usuń
 13. Lubię zbiory opowiadań, więc w przyszłości chętnie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam. Tym bardziej, że ten, moim zdaniem, jest wyjątkowy.;)

   Usuń
 14. Swoją drogą, nie wiem, dlaczego jeszcze nikt o tym nie wspomniał, książka ta ma niezwykle adekwatną okładkę, która zachwyca. Ciekawa jestem, jak będzie prezentowała się kolejna pozycja. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta racja, siostrzyczko! ;)

   Usuń
 15. Kiedyś miałam przyjemność zapoznania się z podobną antologią, wydaną z okazji Dnia Książki, również stworzoną przez blogowiczów. W pełni się z Tobą zgadzam, że to fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama akcja jest czymś niesamowitym. Tyle nowych talentów i wspaniałych opowiadań w jednym miejscu. Wprost cudownie.;)

   Usuń
 16. Nie przepadam za tego typu książkami i raczej odpuszczę sobie lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałaś jakieś niemiłe wspomnienia z antologiami związane? Szkoda, bo moim zdaniem naprawdę warto.;) Ale to kwestia gustu.;)

   Usuń

Obserwatorzy