Szablon wykonała wanilijowa | GT

środa, 16 maja 2012

Mistyfikacja

Autor: Harlan Coben
Przełożył Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2010, stron 544

Opis: Laura Ayars i David Baskin wydają się być stworzeni dla siebie. Była modelka, obecnie właścicielka domu mody Svengali, i gracz Boston Celtics, gwiazda ligi NBA. Piękni, młodzi, bogaci i zakochani. Tragiczny wypadek przerywa ich miesiąc miodowy w Australii. Okoliczności śmierci są niejasne, ale wszyst..ko wskazuje na to, iż David utonął podczas kąpieli w oceanie. Zrozpaczona dziewczyna nie potrafi pogodzić się z zagadkowym zaginięciem ukochanego. Nieświadoma grożącego jej niebezpieczeństwa, poddaje w wątpliwość oficjalną wersję zdarzeń. Czy rzeczywiście chodzi o wypadek, czy o samobójstwo, czy nawet o morderstwo? A może David żyje, a jego śmierć upozorowano? Kolejno giną osoby, które mogły znać odpowiedź. Komuś wyraźnie zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw.

     Znam wielu dobrych pisarzy specjalizujących się w kryminałach, ale Harlan Coben, mimo że jest to moja pierwsza książka tego autora, już stał się jednym z moich ulubionych pisarzy. Co prawda wprowadza czytelnika w historię swoich bohaterów powoli, ale za to wnikliwie. Nie omija żadnych istotnych szczegółów, przedstawia wiele barwnych retrospekcji, dzięki czemu mogłam doskonale poznać, w tym przypadku, Laurę Ayars i Davida Baskina, parę, której cudowne dni miesiąca miodowego w Australii przerywa tragiczny wypadek, w którym to David topi się w niebezpiecznych wodach oceanu.
     Ale czy na pewno?
    Laura popada w rozpacz. Jej świat nagle przestaje istnieć, całe jej szczęście budowane u boku ukochanego mężczyzny przez dwa lata, zostaje brutalnie zburzone. Mając w pamięci treści dziwnych wiadomości od męża, postanawia znaleźć przyczynę jego śmierci, ponieważ jest pewna, że nie był to zwykły wypadek. David, jako zawodowy koszykarz, był w doskonałe formie, w dodatku świetnie pływał. Czy to możliwe, żeby posunął się do takiego ryzyka?
     Laura prosi o pomoc wieloletniego przyjaciela swojego męża, jednak po czasie dochodzi do wniosku, że T.C. coś przed nią ukrywa. Nagle ma wrażenie, że wszyscy wiedzą coś, czym nie chcą się z nią podzielić. Jakby cały świat nagle się od niej odwrócił. W dodatku wszystkie ślady, na które natknęła się podczas swojej długiej wędrówki ku odkryciu prawdy o tajemniczej śmierci, prowadzą do morderstwa. W takim razie kto maczał w tym palce?
     Główna bohaterka spotyka wiele problemów, nawet takich, które zrodził przed nią jej własny mąż. Z każdą kolejną chwilą sprawa wydaje się coraz dziwniejsza, tym bardziej, kiedy na scenie pojawia się Błyskawica II i niektóre osoby zaczynają składać do kupy kolejne cząstki zagmatwanej historii.
     Idealny dla takiego czytelnika jak ja język: prosty, treściwy, lekki. Czytało mi się przyjemnie, oczy nie męczyły, a ja sama wciąż łaknęłam więcej. Powoli stopniowane napięcie sprawiało, że na samym końcu czytelnik otwiera szeroko oczy, dowiadując się, jaka była prawdziwa przyczyna zdarzeń opisanych dotychczas. Już nawet nie próbuję zgadywać „kto zabił”, bo nigdy mi to nie wychodzi. Tym razem też nie.
     Niestety, nie spodobał mi się jeden znaczący aspekt: przewidywalność. Autor dodał kilka niepotrzebnych zdań, bez których historia nabrałaby przysłowiowego „pazura”, a tak od razu wiedziałam, że ten a nie inny bohater maczał palce w spisku, tytułowej mistyfikacji.
     Mam zamiar poznać inne dzieła Harlana Cobena. W tym tytule przekazał mi wiele istotnych wartości życiowych, choć może to i trudne do zrozumienia. Pokazał, że cudowne chwile w życiu są bardzo ulotne, musimy cieszyć się każdą minutą szczęścia i beztroski; idylli, której nikt nie niszczy. Do czasu. Intrygi, tajemnice, kłamstwa, potrafią zniszczyć doszczętnie ludzkie życie. Spory sprzed lat, które wciąż trwają w sercach ludzi, mogą dotykać ich dzieci, a nawet wnuki, sprawiając, że mogą się oni posunąć nawet do zadania śmierci innym... lub sobie.

Ocena własna: 9/10

18 komentarzy:

 1. Nie czytałam tej książki Cobena, ale czytałam wiele innych. Większość mi się podobała. Uważaj, Coben uzależnia :-). Niestety ma też wady - książki rzeczywiście są przewidywalne, po przeczytaniu kilku zaczynają się wydawać trochę schematyczne. Na szczęście lekki styl pisarza, nutka humoru sprawiają, że nadal są to przyjemne czytadła :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, nikt chyba nie lubi przewidywalności w literaturze, wiec pewnie tę pozycję sobie odpuszczę, ale po inne tytuły Cobena pewnie kiedyś sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cobena chętnie przeczytam, jak tylko książka wpadnie w moje łapki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm, ja przyznam, że Coben to kolejny słynny pisarz, którego nie czytałam, ale pewnie kiedyś to nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coben pisze dobrze, i tworzy misterne intrygi. Znam jego książki, ale "Mistyfikacji" jeszcze nie czytałem.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja chyba kiedyś także sięgnę po jakąś książkę pana Hariana. Nikaś, czytałaś jakieś inne? Którą byś najbardziej poleciła, co? ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam innych, ale w mojej bibliotece kilka jego dzieł jest, więc na pewno do niego wrócę i wtedy dam znać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi najbardziej podobały się te z Myronem Bolitarem jako głównym bohaterem-detektywem. Chociaż przyznam, że po dłuzszym czasie, to wszytskie zlewają mi się w całość i nie potrafię przypomnieć sobie jednej konkretnej książki, która by mi się najbardziej podobała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hm, a podałabyś mi, droga felicjo79, tytuł pierwszej części? Bo rozumiem, że to tak jakby cykl, prawda? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. To lista skopiowana z Wikipedii, mi niestety nie udało się przeczytać wszystkiego po kolei. Czytałam w przypadkowej kolejności, bo tak tylko były dostępne w bibliotece. W niczym to jednak nie przeszkadza. Każda z książek jest odrębną całością.

  Chociaż czasami można się dowiedzieć szczegółów z życia Myrona w odwrotnej kolejności. Np. najpierw czytałam, że zerwał z dziewczyną, a w następnej książce jeszcze z nią był :-).

  Myron Bolitar:

  1995 Bez skrupułów (Deal Breaker)
  1996 Krótka piłka (Drop Shot)
  1996 Bez śladu (Fade Away)
  1997 Błękitna krew (Back Spin)
  1998 Jeden fałszywy ruch (One False Move)
  1999 Ostatni szczegół (The Final Detail)
  2000 Najczarniejszy strach (Darkest Fear)
  2006 Obiecaj mi (Promise Me)
  2009 Zaginiona (Long Lost)
  2011 Pod napięciem (Live Wire) wydana, na razie dostępna jedynie w USA

  OdpowiedzUsuń
 11. O, super, dziękuję bardzo! ;) Czyli niebawem będzie trzeba się udać po "Bez skrupułów". A dużo będzie jeszcze tych części, czy autor już skończył pisać cykl o Myronie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Nic mi na ten temat nie wiadomo. Ostatnia ksiązka o Myronie pochodzi z 2011, czyli niedawno o nim pisał. Nie czytałam jej, ale wątpę, żeby Coben uśmiercił głównego bohatera, który przynosi mu tyle pieniędzy :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tej serii i również skorzystam z tej listy. ;D Ale najpierw muszę przeczytać wszystkie z kolejki...xD

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy jeszcze nie czytałam H. Cobena, choć jedną z jego powieści mam na półce :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Felicjo79, mi też się tak wydaje. No ale książka nawet nie została jeszcze przetłumaczona na nasz kochany język, więc można jeszcze zobaczyć. ;) Zresztą, wielu pisarzom po jakimś czasie nie chce się już pisać o przygodach ciągle tych samych osób, dlatego właśnie je uśmiercają - mimo że przynoszą im aż takie zyski. Ciekawa jestem, kiedy i Coben będzie miał dość, bo chyba na razie się na to nie zapowiada, prawda? ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Felicja79 dobrze napisała: ciężko pisarzowi rozstać się z bohaterem, który przynosi mu tyle pieniędzy. ;) Ale dobry pisarz miałby bardzo wielu takich bohaterów uwielbianych przez tłumy. Kurcze, zapaliłyście mnie na tą serię, muszę ją dorwać jak najszybciej! ;D

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się z Tobą, książka jest przewidywalna i ma mocno naciągana fabułę, jednak czytając ją dobrze się bawiłam się . Coben to mój number one :)

  Miłego wieczoru :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mól książkowy27 sierpnia 2012 22:56

  też lubię książki Cobena,generalnie wole thrillery i horrory ale sięgam tez po książkii innych gatunków.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy