Szablon wykonała wanilijowa | GT

poniedziałek, 9 września 2013

Złodziej dusz


Autor: Aneta Jadowska
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 447

Opis: “Break on through (To the other side)”. Nie ma czasu na pierdoły.
Oto Dora Wilk – policjantka i wiedźma w jednym. Do obu stron osobowości podchodzi śmiertelnie poważnie, przez co ma ręce pełne roboty i podwójną porcję kłopotów.
W Toruniu w dziwnych okolicznościach ginie staruszka. W alternatywnych miastach giną magiczni i to Dorę wybrano, by rozwikłała zagadkę. Razem z ekipą do zadań specjalnych: aniołem i diabłem wkracza do akcji. Jedno jest pewne – nie będzie grać zgodnie z regułami.
Stado nadprzyrodzonych, morderstwa i śledztwo – to zdecydowanie nie jest kolejne love story.

            Czas zmian to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka. Odejście od swoich dawnych przyzwyczajeń wymaga wiele odwagi i dobrego pomysłu na własną przyszłość. Co dzieje się jednak, kiedy należy zerwać z niemal całym swoim dotychczasowym życiem? Wpaść w wir nowej rzeczywistości i próbować odnaleźć się w niej już od pierwszych chwil? Zapomnieć o tym, jak to było być człowiekiem i przyzwyczaić się do życia wiedźmy?
            Dora Wilk nie miała łatwego startu w świat istot nadnaturalnych. Gdy młode wiedźmy zaczynają szkolenia we wczesnym dzieciństwie, ona przeszła swoje dopiero w wieku osiemnastu lat. Przez bardzo długi czas zastanawiała się, kim tak naprawdę jest, szukała własnego miejsca na świecie. I oto jest: Thorn. Miasto przyległe do Torunia, które od świata ludzi dzieli tylko jeden portal. Miejsce, gdzie wampiry, wilkołaki, magiczni, diabły i anioły mogą żyć obok siebie bez obawy złamania i tak już kruchego rozejmu międzyrasowego. Jednak okazuje się, że nie wszyscy przestrzegają zasad i rozpoczyna się seria zniknięć przedstawicieli prawie wszystkich ras. Zaczyna się poszukiwanie winnego, który może okazać się o wiele trudniejszy do pokonania, niż wszyscy myśleli. Oczywiście, kto zostaje wyznaczony do jakże zachwycającej roli tropiciela? Oczywiście, Dora Wilk. Z jej policyjnym doświadczeniem i znajomościami stała się jedyną osobą będącą w stanie znaleźć niebezpiecznego maga, który uwięził także jej najlepszą przyjaciółkę.
            Nie jest łatwo rozpocząć tak obszerną serię, jaką jest heksalogia w taki sposób, by czytelnik po skończeniu czytania aż skręcał się z ciekawości, co będzie dalej. Anecie Jadowskiej zdecydowanie się to udało. Stworzyła niesamowity świat, w którym egzystują nie tylko bohaterowie fantastyczni, ale i postacie powszechnie znane, takie jak archaniołowie Gabriel, Michał lub Rafael, albo dowódca Piekielnych Zastępów, Lucyfer. Główna bohaterka jest kobietą prawdziwie przystosowaną do życia w tym świecie zdominowanym przez mężczyzn. Odważna, waleczna i sprytna, potrafi szybko wyciągać wnioski, a co za tym idzie, znaleźć winnego morderstw, przy których pracowała w realnym świecie. Niestety, Dora Wilk ma także ogromny talent do pakowania się w kłopoty i często gdyby nie jej przyjaciele, Miron i Joshua, mogłoby być z nią krucho.
            Tom pierwszy heksalogii staje się zapowiedzią kolejnych niesamowitych przygód ulubionej wiedźmy polskich miłośników literatury fantasy. „Złodziej dusz” został napisany językiem jasnym i przejrzystym, przez co książkę czyta się jednym tchem, z każdym kolejnym słowem niemal tonąc w zaskakującej akcji. Autorka zręcznie manewruje wątkami, wplatając pomiędzy główną część powieści, czyli pościg za magiem, fragmenty gdzie Dora pracuje jako policjantka. Nie brakuje także wewnętrznych rozterek bohaterki na temat jej dwóch towarzyszy i uczuć, jakimi ich darzy.
            Książkę, a zarazem całą serię polecam wszystkim tym, którzy uwielbiają historie z magią w tle, z niesamowitymi bohaterami o interesujących osobowościach. Moim zdaniem, każdy znalazłby niej coś dla siebie. Nie pozostaje mi jednak nic innego jak zachęcić do zapoznania się z twórczością Anety Jadowskiej i wyczekiwać na kolejne tomy przygód Dory Wilk.

Ocena własna: 8/10

 Serdecznie zapraszamy!


           

14 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja, a recenzja zdecydowanie zachęca :) Pozdrawiam ):

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo byłam ciekawa tej książki i widzę po twojej recenzji, że warto się za nią zabrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie. To jedna z moich ulubionych serii.;)

   Usuń
 3. Czytałam tylko "Bogowie muszą być szaleni", ale może zacnzę jednak od początku na nowo :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja najpierw przeczytałam drugą, potem trzecią, a na końcu pierwszą część.;D Także można nawet na opak.;)

   Usuń
 4. Bardzo chcę się zapoznać z serią Jadowskiej! Mam zamiar niebawem nabyć ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zaczęłam od trzeciego tomu i to był błąd, bo niestety nie wszystko było wyjaśnione. Koniecznie muszę sięgnąć po tom pierwszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, może od trzeciego tomu to niezbyt dobrze się czyta, ale ja zaczęłam od drugiego i dałam radę. Ale mimo wszystko najlepiej od pierwszego.;)

   Usuń
 6. Koniecznie muszę zaliczyć tę serię. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie chcę przeczytać tę serię! Z opisu przypomina mi niesamowicie Anitę Blake.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anitę Blake? To znaczy? Wybacz, ale nie znam tej bohaterki. Wstyd, bo pewnie z jakiejś znanej powieści. Oświecisz mnie? ;)

   Usuń
 8. Nie spodobał mi się ten tom. Dor jest wszechmogąca i ma stada facatów na sowich usługach, albo po to, żeby zrobić im krzywdę. No i niektóre porównania stosowane przez autorkę... Po kontynuację nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy