Szablon wykonała wanilijowa | GT

środa, 9 stycznia 2013

Bogowie muszą być szaleni


Autor: Aneta Jadowska
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2013, stron 455
Tom II heksalogii o Dorze Wilk
PREMIERA 9.01.2013! 

Opis:       Drżyjcie Bogowie. Niech zabrzmi Highway to hell
 Jak wiele może się wydarzyć w ciągu roku?
 Dora Wilk jak magnes przyciąga kłopoty, wariatów i męskie spojrzenia. Łamie regulaminy, szuka przyjaźni w dziwnych miejscach, a od losu dostaje przeciwników wyłącznie potężnego kalibru.
          Policjantka to nie zawód, ale stan umysłu... a że po drugiej stronie Bramy rzadko można złoczyńcę zakuć w kajdanki i odprowadzić do aresztu... Dora robi co musi, by Toruń, Thorn czy Trójmiasto i Trójprzymierze pozostały dobrymi miejscami do życia.
        Drżyjcie Bogowie, wampiry, wilki, Archaniołowie i pospolici wariaci – Dora Wilk kopie tyłki z wdziękiem baleriny, nie przyjmuje usprawiedliwień o złym dzieciństwie i nie przebiera w środkach by zaprowadzić porządek.


            Życie jest dla zwykłego człowieka wystarczająco ciężkie i wymagające poświęceń bez kłopotów czających się po kątach. Jakie może być jednak dla wiedźmy dzielącej mieszkanie (w tym łóżko) z trzystuletnim diabłem i równie wiekowym Aniołem Stróżem? Trzydziestoletnia Teodora Wilk, była policjantka od osiemnastego roku życia zajmująca się magią w szeroko pojętym zakresie, jest prawdziwym fenomenem wśród przedstawicieli swojego gatunku. Nieumarła, lecz śmiertelna. Wilczyca, choć nie należąca do sfory. Wampirza matka dwóch zbłąkanych krwiopijców. Prawdziwa genetyczna mozaika z talentami, o których przeciętnemu człowiekowi nawet by się nie śniło. W dodatku z pewną misją do wykonania, co wydaje się równie skomplikowane jak odkrywanie tajemnic własnego drzewa genealogicznego. 
Tom I serii
            Wśród wampirów, wilkołaków i magicznych dochodzi do trudnego do wyjaśnienia konfliktu. Każdy obwinia każdego, co tworzy błędne koło w komunikacji międzysystemowej i nie pozwala odnaleźć prawdziwego sprawcy tragicznych wydarzeń. Jedyną wskazówką stają się ponure wizje przyszłości usłanej krwawymi śladami wszechogarniającej śmierci. Co ma znaczyć seria niefortunnych zdarzeń, skłócająca członków wszystkich ras? Kim jest tajemnicza kobieta pojawiająca się w snach Dory i co oznacza jej mroczne proroctwo? I co mają do tego tytułowi szaleni Bogowie?
            Ale Dora Wilk ma o wiele więcej problemów niż konflikt międzyrasowy. Tajemnicza piękność o imieniu Izabela wkrada się w myśli bohaterki zbyt często, niżby tego pragnęła. Niewiadome pochodzenie kobiety wzbudza strach także w najbliższych Dory, Mironie i Joshui. Intuicja wiedźmy wciąż podpowiada jej, żeby unikać dotyku Izabeli jak ognia. Podświadomie wyczuwa zagrożenie i stara się go uniknąć. Czy słusznie? Czy Izabela ma coś wspólnego z Wielkim Konfliktem? A może okaże się sojusznikiem i mediatorem pomiędzy zwaśnionymi społecznościami?
            Oczywiście, pozostaje jeszcze nieznośny konflikt, który serce Jady toczy same ze sobą. Czy skłania się ono bardziej ku potężnemu, namiętnemu diabłu, Mironie? A może przyspiesza swój rytm o wiele bardziej na widok czułego, delikatnego i wrażliwego anioła, Joshui? Ich trójkę łączą więzi o wiele bardziej trwałe niż zwykła przyjaźń. Miłość, choć równie silna i niezłomna, to w różnych postaciach. Czy uczucie to przezwycięży problemy i przetrwa przeciwności losu?
            Aneta Jadowska podjęła się ciężkiego zadania. Stworzyła magiczną historię, fantasy z prawdziwego zdarzenia, które może dorównywać twórczości Mead czy Clare. Na stronach swoich książek ożywiła bohaterów o interesujących osobowościach i niezłomnych charakterach.
            I umieściła ich w Polsce.
            Czy był to zabieg udany? Toruń, Gdańsk i Trójmiasto odrobinę gryzły się z moimi wyobrażeniami o świecie, gdzie żyją nadnaturalne istoty. Całe szczęście, autorka stworzyła też równoległy świat za Bramą, gdzie nieumarli swobodnie poruszali się po ulicach. 
            Mam wielki szacunek za to, co stworzyła autorka w drugim tomie swojej serii i, niestety, jedynym, jaki miałam okazję czytać. Odrobinę bolał mnie fakt, że po raz kolejny miałam wczytywać się w porywającą serię od środka, jednak teraz, po przeczytaniu „Bogowie muszą być szaleni”, zupełnie o tym nie pamiętam. Pani Aneta doskonale zaplanowała fabułę by nawet ten, kto natrafia na kolejny tom o Dorze Wilk, mógł się w niej jako tako zorientować. Ta niezwykła historia pozwala wciągnąć się w świat odmienny od tego, który znamy na co dzień i na chwilę zapomnieć o problemach. Poczytać o postaciach, które doskonale znamy, np. Archaniele Gabrielu, Rafaelu, upadłemu Lucyferowi czy Belzebubie. Dobra lektura poprawiająca humor w ponure wieczory. Napisana przystępnym, raczej młodzieżowym językiem, choć myślę, że trochę starsi czytelnicy wierzący w magię także by się nie zawiedli.
            I w końcu, zawsze jest czas, by pokazać, że przyjaźń i miłość są najważniejsze w życiu. Nie tylko człowieka.

Ocena własna: 8/10

Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu:

 

14 komentarzy:

 1. Lubię polska literaturę, choć jeśli chodzi o gatunek fantasty, to czytam go bardzo sporadycznie. Niemniej jednak zaciekawiłaś mnie swoją recenzją i mam ochotę przeczytać ,,Bogowie muszą być szaleni''.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w tym coś magicznego. Naprawdę. ;) Zdecydowanie polecam. ;) Oderwanie się od rzeczywistości jeszcze nikomu nie zaszkodziło. :)

   Usuń
 2. Mam ogromną chęć na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I jest na co. Na pewno się nie zawiedziesz. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam. Całkiem ciekawie się zapowiada:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę dobra książka. Polski rynek wydawniczy obfituje w naprawdę ciekawe pozycje z gatunku fantasy.;)

   Usuń
 5. Czytam tyle pozytywnych wypowiedzi na temat tej książki, że choć ten gatunek to nie moja bajka, to mam wielką ochotę sięgnąć po tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, może akurat w tej książce znajdziesz coś dla siebie? ;)

   Usuń
 6. Ja również mam wielką ochotę na tę książkę. Okładka przykuwa wzrok, opis z okładki też, więc dlaczego po nią nie sięgnąć ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się nazywa dobre podejście. Polecam jednak zacząć od pierwszego tomu. ;)

   Usuń
 7. Moja ulubiona seria!!!
  Już chcę kolejną część :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także czekam z niecierpliwością. ;)

   Usuń
 8. Mam na tę książkę wielką ochotę ! Co prawda nie czytałam jeszcze nawet pierwszej częsci, ale z pewnością niebawem to nadrobię :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze? Nawet nie czytając pierwszej części, doskonale odnalazłabyś się w fabule.;)

   Usuń

Obserwatorzy