Szablon wykonała wanilijowa | GT

wtorek, 11 grudnia 2012

Alicja


Autor: Jacek Piekara
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2010, stron 368

Opis: „Aleks na początku historii jest tym, kim zawsze bałem się być: człowiekiem przegranym pod każdym względem, którego przekonanie o własnym talencie i wyjątkowości ginie pod wpływem całkowitej obojętności otoczenia. A jednocześnie nieumiejącym podejmować decyzji, tkwiącym w marazmie, utopionym w szarzyźnie, zniechęconym i zagubionym.”
[Jacek Piekara – wywiad dla arenahorror.pl]

„Magia to najodpowiedniejsze słowo na określenie relacji między Alicją i Aleksem. Przyjaźń jest chyba pojęciem za małym, zaś miłość – zbyt typowym i nieoddającym istoty tej znajomości.”
[Tawerna RPG]

            Gdybym usiadła naprzeciwko ciebie i kazała ci zdefiniować magię jednym słowem, miałbyś z tym problem, prawda? Dla każdego z nas magia wygląda inaczej, objawia się w innych aspektach życia. Na przykład dla mnie magią jest wschód słońca. Moment, w którym otoczenie budzi się do życia a te organizmy, które żerują nocą, zadają w sen. Początek i koniec. Nieodłączny element łańcucha, jakim jest życie. Jacek Piekara, autor powieści „Alicja”, znalazł równie piękną definicję magii. Jest ona tak samo skomplikowana, jak prosta i niemal sama cisnąca się na usta: człowiek.
            Czy obecność kogoś w naszym życiu może je zmienić o sto osiemdziesiąt stopni? Sprawić, że wreszcie marna, szara egzystencja nabierze kolorów i odnajdzie się długo poszukiwany sens codziennego wstawania z łóżka o poranku? Osoba, której zdecydujemy się dać coś od siebie, a nie tylko brać dla własnych korzyści. Kimś takim była Alicja – czternastolatka w starych tenisówkach i wytartych dżinsach, która pewnego dnia zapukała do drzwi Aleksa – użalającego się nad swoim życiem dziennikarza, który próbuje odnalaźć się w branży filmowej jako scenarzysta.
            To był zwykły dzień. Aleks, jak zwykle, siedział przy komputerze i starał się po raz setny poprawić swój scenariusz, aby wreszcie wytwórnie filmowe się nim zainteresowały. Kątem oka obserwował bawiące się dzieci, a także wścibską sąsiadkę, która patrzyła na nie krzywo ze swojego okna. Moment, kiedy piłka wleciała do mieszkania Aleksa, przy okazji zamieniając szybę jednego z okien w kupkę szklanych odłamków, był początkiem przygody, jaką dla Aleksa było poznanie Alicji. Kiedy ta dziewczynka zapukała do jego drzwi, nie miał pojęcia, jaki będzie miała ona wpływ na jego życie. A prawda jest taka, że z każdym dniem popychała jego egzystencję ku lepszemu. Pozwoliła mu na nowo odnaleźć dawnego siebie: pewnego siebie, pododnego mężczyznę, który spędzał wieczory z przyjaciółmi, a noce, z najróżniejszymi kobietami.
            Okazało się jednak, że znajomość z Alicją wcale nie będzie taka łatwa. Bo cóż pomyślą ludzie, widząc, że czternastoletnia dziewczynka przychodzi niemal codziennie do mieszkania obcego mężczyzny po trzydziestce? Na drodze do szczęścia stanie im wiele przeciwności, jednak czy dotrą do szczęśliwego końca? Bo łączyło ich coś więcej niż przyjaźń, jednak nie uczucie łączące kobietę i mężczyznę. Znajomość ta jest wybitnie trudna do zdefiniowana... 

            Czy tajemniczy kruk, którego Aleks widuje w snach, będzie miał wpływ na jego życie? I czym naprawdę jest Ciemny Las: magiczną krainą ukrytą przed zwykłymi ludźmi czy zwykłą projekcją wyobraźni? I wreszcie: jakie przeznaczenie ma Aleks? Odpowiedź na te i wiele innych pytań odnajdziecie w powieści Jacka Piekary „Alicja”. Książka ta jest podzielona na dwie części (ja mam akurat obie części w jednej książce, choć wiem, że wydawane są także osobno). „Alicja i Miasto Grzechu” oraz „Alicja i Ciemny Las” są zdecydowanie różne od siebie. Tak naprawdę fantastyką można nazwać chyba tylko drugą część, ale w całej powieści czuje się magię. Może nie objawia się ona w zaklęciach wypowiadanych przez brodatych czarowników, może nie ma w niej biegających po ulicach troli z wielkimi maczugami. Ale tą magie się czuje. Jacek Piekara zdecydowanie wiedział, co robi. 

Ocena własna: 7/10

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE MIKOŁAJKOWYM ORAZ DO OBEJRZENIA NASZEJ PODSTRONY "WYMIANA/SPRZEDAŻ"


Zapraszamy!


21 komentarzy:

 1. U mnie ta książka stoi na półce już od dawna i ciągle nie mogę się zdecydować, żeby po nią sięgnąć. Okładka (tego wydania, gdzie są obie części) obiecuje tak wiele! Boję się rozczarować;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam, że wielu fanów Piekary zawiodła ta książka, więc nie wiem, czy Ci ją polecać, czy nie. Trzeba przekonać się osobiście, czy ta powieść do Ciebie przemówi. ;)

   Usuń
  2. Ja raczej nie jestem fanką tego, co "zwykle" pisze Piekara, a o "Alicji" słyszałam, że jest właśnie nietypowa i to mnie do niej zachęca. W końcu się odważę ;-)

   Usuń
  3. W takim razie czekam na Twoją opinię.;)

   Usuń
 2. Ale rewelacyjna okładka. Od dawna zamierzam poznać twórczość Piekary a powyższa książka wyjątkowo mnie zaciekawiła swoją tematyką, dlatego muszę koniecznie ją poznać osobiście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeden z najlepszych polskich pisarzy fantastów. Moim zdaniem, warto.;)

   Usuń
 3. Ten Piekara mnie prześladuje. Jestem na około 60 stronie pierwszej części Inkwizytora! Zaczęłam czytać, jea! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i proszę! ;D Ja wciąż poluję na inkwizytora, moja biblioteka jest jakaś dziwna! Ale znajdę!;D I jak wrażenia? Opowiadaj!;)

   Usuń
  2. Nie wiem czemu, ale jakoś przypomina mi Jakuba - Pilipiuka^^.
   Gdy skończę, to napiszę dłuższy komentarz kiedyś, pod Twoją recenzją :D

   Usuń
  3. Jakuba? Uwielbiam! ;D Skoro tak, to trzeba będzie się za to zabrać!;D I będzie mi bardzo miło.;)

   Usuń
 4. Zapowiada się znakomicie! Nie znam twórczości Piekary, ani nie jestem fanką fantastyki, ale ta książka mnie do siebie przyciąga. Przeczytam bez wątpienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem i Ci, którzy nie lubią fantastyki, będą zadowoleni po przeczytaniu "Alicji". To coś innego, taki powiew świeżości, choć nie zadowala, oczywiście, wszystkich. ;)

   Usuń
 5. Jeju, jak ja do tej pory mogłam nie przeczytać żadnej książki Piekary?? Toż to przestępstwo. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grozi do trzech lat pozbawienia wolności.;D
   A tak na serio, to jeszcze zdążysz.;) Na wszystko przyjdzie czas. ;)

   Usuń
 6. Do Piekary zabieram się już któryś raz. Może teraz zachęcona - przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja niestety słyszę o niej pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń
 8. O ile przez inne książki Piekary ciężko mi było przebrnąć (właściwie to żadnej z nich do końca nie doczytałem), tak pierwsza część Alicji to książka świetna i wciągająca. W przeciwieństwie do drugiej.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy