Szablon wykonała wanilijowa | GT

piątek, 2 listopada 2012

33 Ewy i trzech Adamów


Autor: Krzysztof Mroziewicz
Wydawnictwo: ZYSK I S-KA
Rok wydania: 2012, stron 384

Opis: Mistrz słowa, dziennikarz-publicysta i komentator spraw międzynarodowych stworzył fascynujące portrety trzydziestu trzech kobiet-Ew i... trzech mężczyzn-Adamów mających wpływ na kształtowanie kobiecej osobowości.
Autor wnika w tajemnice ich życia, podsycając ciekawość z właściwą sobie wrażliwością. Przewijają się panie w barwnym korowodzie, pokazują całe dobro i zło kobiecego świata. Od biblijnej pramatki Ewy przez bohaterki z przeszłości, ze współczesnej Europy (Oriana Fallaci), z obydwu Ameryk (Hillary Clinton, Evita Perón) i Azji (Benazir Bhutto), aktorki (Sophia Loren, Liv Ullmann), żony, córki, kochanki dyktatorów i polityków (Alina Revuelta Fernandez, Margaret Trudeau), głowy państwa (Sonia Gandhi), seksszpiega Matę Hari czy Matkę Teresę od ubogich aż po tę, która „dotknęła” nieba, polską himalaistkę Wandę Rutkiewicz. Pozostałe bohaterki są równie pełnokrwiste i brawurowo opisane.

Unikatowe grafiki światowej sławy profesora Rosława Szaybo tworzą niepowtarzalną galerię.

„KOBIETĘ PAN BÓG STWORZYŁ...
A DAMĘ ŚWIAT...”

Ewa
            Kobieta. Według wielu ludzi (a właściwie mężczyzn), jeden z najbardziej 
niezrozumiałych dzieł Boga na całym świecie.  Od początków cywilizacji człowieka uważana za nic, maszynę do rodzenia synów i usługiwania mężowi. Nie miała żadnych praw, była obiektem bezkarnego znęcania się mężczyzn. W wielu przypadkach, kobietę można było kupić, przekazując jej rodzicom cenne dary. Na szczęście, jej dzieje zmieniały się wraz z biegiem czasu. Ze z pozoru bezużytecznych stworzeń powoli stawały się osobami godnymi miejsca na honorowych kartach historii. Każdy przecież potrafi wymienić nazwiska kobiet, których po prostu nie da się nie znać. Francuska bohaterka narodowa Joanna d’Arc, Matka Teresa z Kalkuty, czy chociażby znakomita amerykańska aktorka Elizabeth Taylor. Do grona wybitnych kobiet zalicza się także wybitna piosenkarka Whitney Houston, którą świat pożegnał w lutym tego roku. Wszystkie one są postaciami powszechnie znanymi, pamiętanymi. Na świecie są jednak kobiety, o których życiu z pozoru nikt z nas wcześniej nie myślał, a ich historie są niemniej zaskakujące i ważne. Znane lub mniej znane, ale każda z nich miała wpływ na kształtowanie wizerunku kobiety na przestrzeni wieków.
Mona Lisa
            Autor książki „33 Ewy i trzech Adamów” niemal prowadzi nas za rękę poprzez drogi życiowe zarówno kobiet, tytułowych Ew, jak i mężczyzn, owych „trzech Adamów”. Są to postaci tak różne i barwne, pochodzące z różnych krajów i epok, wyjątkowe na swój własny sposób. Z każdą kolejną stroną książki czytelnik poznaje opisane postaci coraz lepiej. Dowiaduje się, kim naprawdę była Mona Lisa, jak wyglądało malowanie wybitnego portretu i dla kogo był on pierwotnie przeznaczony. Poznaje dzieje i tajemnice życia Marii Magdaleny. Zagłębia się w tajemnicze relacje carycy Aleksandry, żony Mikołaja II oraz Grigorija Rasputina. Jest uczestnikiem fascynującej wycieczki po świecie, poznaje najciekawsze jego zakątki i kultury. Może przeczytać o czymś, o czym nie wspominały żadne światowe media.
Sophia Loren
            Dla niektórych książka Krzysztofa Mroziewicza może wydawać się swego rodzaju podręcznikiem do historii. Być może – faktów historycznych jest w niej wiele, jednak są one tak ciekawie opisane i przeplecione z innymi informacjami, że prawie się tego nie odczuwa. Moim zdaniem nie jest to książka, tylko prawdziwa galeria sław – nie tylko ludzi znanych z filmów czy muzyki, ale także tych, którzy poświęcili się dla dobra innych, walczyli z przeciwnościami losu, by spełnić swoje marzenia. Czasem kończyło się to po ich myśli, często jednak zwiastowało tragedię. Każda z tych wyjątkowych historii, opisanych lekkim piórem autora, jest zdecydowanie warta poznania.
Poznajcie osoby, które miały największy wpływ na rozwój wizerunku kobiety. Zdecydowanie nie pożałujecie.

Ocena własna: 7/10

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


Książkę w przystępnej cenie można nabyć w księgarni Gandalf!

10 komentarzy:

 1. Wydaje się ciekawa, z chęcią sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam.;] Sama byłam nastawiona dość sceptycznie, ale nie było źle.;]

   Usuń
 2. Bardzo fajna propozycja, brakuje takich na rynku;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację.;) Nie słyszałam jeszcze o innej pozycji takiego rodzaju i godnej przeczytania.;)

   Usuń
 3. Nigdy mnie w takie klimaty nie ciągnęło ...

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja jestem bardzo tą książką zainteresowana. Przyznam, że nie słyszałam o niej wcześniej, ale Twoja recenzja brzmi zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam.;) To coś innego, co może dodać trochę świeżości każdej biblioteczce.;)

   Usuń
 5. Potrafisz zachęcić...nie ma co. Postaram się żeby wpadła mi w ręce. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy